HAKKIMIZDA

BUEC NEDİR?

      BUEC (Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübü) Boğaziçi üniversitesi öğrencileri tarafından 1962’de kurulmuş, teknolojinin çeşitli dallarını Boğaziçi Üniversitesi’nde tanıtmayı ve sevdirmeyi kendisine misyon edinerek yola çıkan kulübümüz günümüzde mühendislik dallarının yanı sıra her bölümden 1000+ üyesi ve katılımcısıyla “herkes için teknoloji” fikrini benimsemiş ve odağını genişletmiştir.

      Bu amaç doğrultusunda Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübü ve IEEE Öğrenci Kolu olarak, düzenlediğimiz sosyal sorumluluk projeleri, zirveler, ödül geceleri, eğitimler, atölyeler, şirket gezileri ve daha birçok etkinlik ile bir kariyer kulübünden daha fazlası olmuştur. 

      

      “BUEC for everyone” mottosu doğrultusunda, arkasındaki 60+ senelik kültüründen ve mezunlarından güç alan BUEC, hem Boğaziçi Üniversitesi hem de diğer üniversitelerden çok çeşitli bölümdeki öğrenciler ile çok geniş bir kitleye hitap etmektedir.  

KURULUŞ

      Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübünün temelleri 1962 yılında atıldı. Mart 1997’de , bugün de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde akademik kariyerlerine devam eden Prof. Dr. Cem Ersoy, Prof. Dr. Lale Akarun ve Doç. Dr. Arda Yurdakul’un çabalarıyla Boğaziçi Üniversitesi IEEE öğrenci kolu adını alarak genişledi. 

 

      Üç akademisyen bu köklü organizasyonu 10 Mart 1997 tarihinde düzenledikleri tanıtım toplantısı ve çayıyla üniversitede tanıtmaya başladılar. Kulübümüzün ilk öğrenci başkanı Arda Yurdakul, kurulduğu dönemdeki danışman hocamız da Cem Ersoy’du. İlk yönetim kurulunda yer alan diğer IEEE üyeleriyse Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerindendi. Başkan yardımcılığını Reha Çaputçu, yazmanlığı Halim Levent Bağcıoğlu, saymanlığıysa Muharrem Aydın üstlendi.

 

      Kuruluşunun ardından kulübün 20 üyesi uluslararası IEEE resmi üyeliğine kaydolarak Boğaziçi Üniversitesi IEEE öğrenci kolunun uluslar arası alanda tanınmasını sağladı.

İLK DÖNEM FAALİYETLERİ

            1962′ de kulübün kurulmasıyla etkinlik düzenlemeye başladı. Bunlar arasında 1. Türkiye IEEE Öğrenci Kolları Kongresi de vardı. Günümüzde de devam eden ve her yıl Türkiye genelinden öğrenci kollarının katıldığı bu organizasyonun fikir babası Boğaziçi IEEE üyelerinden Barış Sümengen idi. Başarılı bir grup çalışmasıyla 1997 yılı, eylül ayında Türkiye IEEE Öğrenci Kolları Kongresi kulübümüz tarafından organize edildi. 

 

      Türkiye’nin dört bir köşesindeki üniversitelerden gelen öğrenciler ve öğretim üyelerinin katılımıyla renklenen etkinliği zenginleştiren diğer faktörler ise BUEC’in ayarladığı teknik seminerler, boğaz gezisi ve tarihi yerlere düzenlenen gezilerdi. Kulübümüz sonrasında, Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki IEEE öğrenci kolunun kuruluşuna yardımcı oldu.

 

      1998 yılında Student’98 Kongresiyle aktifliğini sürdüren BUEC ilerleyen yıllarda Teknoforum ve Boğaziçi Üniversitesi Robot Günleri gibi etkinliklerle Boğaziçi’de teknolojiye yön veren önemli bir adres olmaya devam etti.

MİSYONUMUZ

      Üniversitemizde teknolojiyi sevdirme ve teknolojik yenilikleri üyelerimizle paylaşıp gerekli konularda onları bilgilendirme amacıyla kurulmuş olan kulübümüz; üyelerimiz için kariyer imkanları sunma, üyelerimizin kişisel becerilerini geliştirme, sosyal sorumluluk çalışmalarına katılımlarını arttıracak fırsatlar sunma ve bunları yaparken sürdürülebilir bir bilince ve davranışlara ulaşmaları için çalışmalar yapmayı ana görevleri olarak belirlemiştir.

 

VİZYONUMUZ

            Yarım asırdan fazla gelen birikimimiz ve dinamik yapımız ile hem uluslararası bağlantılar kurarak hem de ülkemizdeki alanının öncü kişilerine ulaşarak üyelerimize teknolojiden kariyere, sosyal sorumluluktan sürdürülebilirliğe verimli ve keyifli faaliyetler düzenlemeyi amaç ediniyoruz ve insanların bu alanlardaki bilgi birikimini artırmayı hedefliyoruz.

GÜNÜMÜZ

      Teknolojinin çeşitli dallarını Boğaziçi Üniversite’sinde tanıtmayı ve sevdirmeyi kendisine misyon edinerek yola çıkan kulübümüz günümüzde birçok bölümden binden fazla üyesi ve katılımcısıyla ‘herkes için teknoloji’ fikrini benimsemiştir. Bu amaç doğrultusunda Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübü ve IEEE Öğrenci Kolu olarak yıl boyunca kariyerden teknolojiye, sosyal sorumluluktan  sürdürülebilirliğe çeşitli alanlarda etkinliklerini sürdüren ve bugüne dek yüz binlerce öğrencinin hayatına dokunan bir kulüp olmaktan büyük gurur duyuyoruz.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ